لطفاً کمی صبر کنید...

یادداشت: تفرقه از شیطان است و وحدت و اتحاد از رحمان/ گزارش‌های نادرست در نظریه نهایی شورای نگهبان موثر نبوده است

شناسه خبر: 83541 سرویس: سیاست، ﯾﺎﺩﺩاﺷﺖ

یادداشت: بعد از سخنان رهبر معظم انقلاب شورای نگهبان بیانیه ای را صادر کرد و در آن تأکید کرد: در بررسی‌های صلاحیت کاندیداها مجموعه‌ای از موضوعات، مستندات و مدارک مورد ارزیابی قرار گرفته و برخی گزارش‌های نادرست در نظریه نهایی شورای نگهبان موثر نبوده است. ادوار خبر، امروز رهبر معظم انقلاب در سخنرانی سالروز ارتحال […]

یادداشت: بعد از سخنان رهبر معظم انقلاب شورای نگهبان بیانیه ای را صادر کرد و در آن تأکید کرد: در بررسی‌های صلاحیت کاندیداها مجموعه‌ای از موضوعات، مستندات و مدارک مورد ارزیابی قرار گرفته و برخی گزارش‌های نادرست در نظریه نهایی شورای نگهبان موثر نبوده است.

ادوار خبر، امروز رهبر معظم انقلاب در سخنرانی سالروز ارتحال امام(ره) گفتند: «در جریان عدم احراز صلاحیت به برخی کسانی که احراز صلاحیت نشدند جفا و ظلم شد. نسبت‌هایی داده شد یا به خودشان یا خانواده‌شان که واقعیت نداشت. خانواده‌های محترم و عفیف که مواجه با چنین نسبت‌هایی شدند. گزارش‌های خلافی بود که بعد هم مشخص شد که خلاف است. ولی در فضای مجازی پخش شد. اینکه می‌گویم فضای مجازی رهاست همین است. حفظ آبروی افراد جزء بالاترین وظایف است. مطالبه من از دستگاه‌ها این است که جبران کنند. مواردی درباره خانواده و فرزند کسی داده شده که بعد معلوم شده که غلط است. این را جبران کنند».

تفسیرها و واکنش ها به بیانات رهبری از همان دقایق ابتدایی آغاز شد و بسیاری علی لاریجانی را مصداق این تذکر رهبری به شورای نگهبان دانستند، برخی نیز احتمال تایید صلاحیت چهره هایی دیگر چون پزشکیان و جهانگیری را روایت کردند.

در این میان محمدعلی آهنگران، فعال سیاسی در خصوص سخنان معظم له گفت: سخنان امروز ایشان نشان داد اساس جمهوری اسلامی بر پایه نظر مردم است. نکته دوم پذیرش برخی دلخوری ها از ناکارآمدی های نظام است و راه پذیرش این دلخوریها را رای دادن و آمدن پای صندوق دانستند. مطلب دیگر این که سخنرانی امروز یکی از اصلاح طلبانه ترین سخنانی است که یک رهبر می تواند بیان کند.

همچنین روح‌الله جمعه‌ای، مشاور وزیر کشور عنوان کرد که فرمایشات ایشان من را یاد خطبه جمعه ۲۹ خرداد ۸۸ انداخت و ایشان نسبت به جفایی که به مرحوم آیت الله هاشمی و آقای ناطق نوری شده بود، موضوع را اصلاح کردند.

احمد بیگدلی، نماینده ادوار مجلس نیز با عنوان اینکه کسانی که تصمیم گرفتند معصوم نیستند و می توانند اشتباه مرتکب شوند. اظهار داشت: بهترین زمان و فرصت این اتفاق افتاد. انتخابات سال ۷۶ را در نظر بگیرید و طی ۴-۵ روز آقای خاتمی رئیس جمهور شد. در انتخابات دیر نشده است و مناظره ها از فردا شروع می شود. افرادی هم که پیش بینی می شود برگردند معروف هستند و همه مردم آنها را می شناسند و این که در ۱۰ روزه قبلی بودند یا نبودند اثری در رای شان ندارد.

حالا این سوال پیش می آید چرا برخی جریان‌های سیاسی عجولانه و با جریان‌سازی در فضای مجازی، معنای بیانات رهبری را «تجدیدنظر شورای نگهبان در احراز صلاحیت یکی از چهره‌های سیاسی» عنوان می کنند؟

به نظر می‌رسد مرجع جبران این ظلم، نهاد دولتی صادرکننده گزارش و همچنین متولیان فضای مجازی باشند.

برخی نزدیکان کاندیدای مورد نظر و دولتمردان سعی دارند تا سخنان رهبر انقلاب را دستوری برای تایید این کاندیدا معرفی کنند. براساس مصوبه شورای عالی امنیت ملی تحصیل فرزند و اقوام درجه یک نامزدهای ریاست‌جمهوری در کشورهای متخاصم مانع از تایید صلاحیت نامزدها می‌شود. اشاره رهبر انقلاب به اجرای چنین قانونی نبوده است بلکه جفاهای صورت گرفته در فضای مجازی و گزارشات نادرست دیگر را مورد تاکید قرار داده‌اند که تاثیری در احراز صلاحیت این کاندیدا نخواهد داشت.

لازم است برخی از آقایان که عجولانه با جریان‌سازی در فضای مجازی، معنای بیانات رهبری را «تجدیدنظر شورای نگهبان در احراز صلاحیت یکی از چهره‌های سیاسی» عنوان می کنند این نکته ارزشمند در صحیفه سجادیه را بخوانند و تفکر کنند: تفرقه از شیطان است و وحدت کلمه و اتحاد از رحمان است. وقتی که شما الهی شدید، رحمانی شدید، توجه به خدا داشتید، دنبال او دیگر تفرقه حاصل نمی شود، اختلاف حاصل نمی شود. (صحیفه امام؛ ج ۱۷، ص ۲۹۵).

قطع به یقین حسن خطاب رهبر نسبت به مسئولین مربوطه برای حفظ آبروی خانواده کاندیدای مورد نظر و جلوگیری از شایعات و دامن زدن به این شایعات در فضای مجازی بوده است.

بعد از سخنان رهبر معظم انقلاب شورای نگهبان بیانیه ای را صادر کرد و در آن تأکید کرد: در بررسی‌ها صلاحیت کاندیداها مجموعه‌ای از موضوعات، مستندات و مدارک مورد ارزیابی قرار گرفته و برخی گزارش‌های نادرست در نظریه نهایی شورای نگهبان موثر نبوده است.

در نتیجه کسانی که می خواستند بیانات رهبر معظم انقلاب را به گونه ای دیگر جلوه دهند بار دیگر چیزی عایدشان نشده و نخواهد شد.

شهاب ادواری- فعال رسانه ای

انتهای پیام/*

نظرات
در پاسخ نظر
برگزیده
پربیننده‌ترین‌ها