لطفاً کمی صبر کنید...

کرمانشاه جولانگاه تکدی گران/ بیش از ۶۰ درصد گدایان نقش افراد فقیر و ناتوان را بازی می کنند

شناسه خبر: 83019 سرویس: اﺟﺘﻤﺎﻋﯽ، اﺳﺘﺎﻧﻬﺎ

معاونت پیشگیری سازمان بهزیستی استان کرمانشاه تاکید کرد: بیش از ۶۰ درصد افراد متکدی ادای افراد با بیماری‌ صعب‌العلاج، فقیر و ناتوان را دارند که واقعاً صحت ندارد. به گزارش ادوار خبر، در گوشه و کنار شهرها افرادی را می بینیم که با درخواست کمک های نقدی و غیر نقدی از مردم، نیاز زندگی روزمره […]

معاونت پیشگیری سازمان بهزیستی استان کرمانشاه تاکید کرد: بیش از ۶۰ درصد افراد متکدی ادای افراد با بیماری‌ صعب‌العلاج، فقیر و ناتوان را دارند که واقعاً صحت ندارد.

به گزارش ادوار خبر، در گوشه و کنار شهرها افرادی را می بینیم که با درخواست کمک های نقدی و غیر نقدی از مردم، نیاز زندگی روزمره خود را تأمین می کنند. به این اشخاص متکدی یا همان گدا گفته می شود.

بیکاری، فقر، اعتیاد، مشکلات خانوادگی و … از جمله عواملی هستند که این افراد را به سمت تکدی گری می کشاند. گدایی یکی از معضلات اجتماعی است که در اکثر شهرهای ایران و دنیا دیده می شود. در کلانشهر هایی مانند تهران، مشهد و … بیشترین آمار متکدیان به چشم می خورد و تبریز با کمترین آمار به شهری بی گدا معروف است.

شهر کرمانشاه زمانی به دیار پهلوانان شهرت داشت، اما اکنون به خوابگاه تکدی گرها تبدیل شده است. مردمانی که با لباس، زبان و لهجه هایی متفاوت چهره ی دیگری به شهرمان بخشیده اند.

حتما همه ی ما در طول روز در مسیرهایی که برای کارهای روزانه در سطح شهر کرمانشاه رفت و آمد می کنیم، گدایان پیر و جوانی را دیده ایم، گاهی از سر دلسوزی و انسانیت به آنها کمک کرده ایم، که همین مهر و محبت بیش از حد موجب شده که شهرمان به «بهشت گدایان» معروف شود… بهشتی که برای گدایان به شغلی راحت و پردرآمد تبدیل شده است.

طبق ماده ۷۱۲ قانون مجازات اسلامی تکدی گری جرم است و اگر کسی، تکدی گری را شغل خود بداند، قاضی و نماینده دادستان پس از اعمال قانون چنانچه فرد متکدی: پیر، در راه مانده و نیازمند واقعی باشد تحت پوشش کمیته امداد یا بهزیستی قرار می گیرد و اگر هر فردی که تکدی گری را پیشه خود قرار داده باشد و از این راه امرارمعاش کند، از یک تا سه ماه حبس محکوم خواهد شد و چنانچه، با وجود توان مالی مرتکب عمل فوق شود، علاوه بر مجازات مذکور همه اموالی که از این طریق بدست آورده است، مصادره خواهد شد. و همچنین براساس ماده ۷۱۳ قانون مجازات اسلامی کسانی که از کودکان و افراد زیر سن قانونی (۱۸سال) به عنوان وسیله درآمد و رسیدن به اهداف خود استفاده کنند به مجازات حبس ۳ ماه تا ۲ سال و مصادره اموال محکوم می شوند.

انواع تکدی گری:

تکدی پنهان:
متکدیان به صورت پنهانی و به عنوان شغل به این کار می پردازند مانند: دراویش، دعانویسان و کولی ها…

تکدی آشکار:
افرادی که به صورت آشکارا از مردم طلب کمک می کنند این افراد تکدی گری را برای خود یک شغل می دانند.

در خصوص وضعیت کنونی متکدیان در استان کرمانشاه به سراغ یکی از مسئولین رفته و در این خصوص گفتگویی داشته ایم که در ادامه بخوانید:
پایدار معاونت پیشگیری سازمان بهزیستی استان کرمانشاه در گفتگو با خبرنگار حوزه اجتماعی ادوار خبر، یکی از آسیب های اجتماعی و مسائل اجتماعی که با آن رو به رو هستیم را مسئله تکدی گری دانست، و گفت: افرادی هستند که به واسطه ی یک فعالیت بدون رنج که این فعالیت معمولا به شکل یک خواهش، درخواست یا اسرار به روش های مختلف از دست رنج دیگران مبالغ یا اجناسی را طلب می کنند.

وی افزود: استان کرمانشاه یکی از استان هایی است که تکدی گری با شکل های مختلف در آن مشاهده می شود.

پایدار با بیان اینکه متکدیان برخی در قالب فالگیر، کولی یا دراویش مشاهده می شوند، ادامه داد: برخی نیز به صورت دود کردن اسفند یا پاک کردن شیشه ماشین ها و یا گل فروشی در سر چهار راهها یا گروه های موزیک دیده می شوند.

معاونت پیشگیری سازمان بهزیستی استان کرمانشاه با اشاره بر اینکه عوامل مختلفی در تکدی گری دخیل هستند، اظهار داشت: متکدی بودن براساس ماده ۷۱۲ و ۷۱۳ قانون مجازات اسلامی جرم می باشد.

وی افزود: این مورد از لحاظ شرعی براساس رفعت و رعفت و دستگیری از مستمندان می باشد اما به طور کلی مبحث قابل پذیرفته شده ای نمی باشد.

پایدار ادامه داد: از لحاظ اجتماعی می تواند یک آسیب باشد که نیاز به بررسی کردن دارد و از لحاظ اداری ارگان های مختلفی هستند که به طور مستقیم با تکدی گری روبرو هستند و مسئولیت ساماندهی این افراد را دارند.

معاونت پیشگیری سازمان بهزیستی استان کرمانشاه با بیان اینکه بخشی از متکدیان افرادی بودند که به واسطه معتاد بودن و مواد مخدر به تکدی گری روی آورده بودند، گفت: یکی از اقدامات سازمان بهزیستی در این راستا این بود که بر اساس ماده ۱۶ معتادین اجباری این افراد را در سال ۹۹ ساماندهی کرد.

وی با اعلام اینکه در این مراکز نزدیک به هزار نفر طی یک سال پذیرش شدند، افزود: حدود ۳۰ تا ۴۰ درصد این افراد چه در حال حاضر یا در گذشته سابقه تکدی گری داشته اند، بنابراین بخش مهمی از فعالیت‌های سازمان بهزیستی به صورت مستقیم و غیرمستقیم در این مرکز را مبحث تکدی گری تشکیل داده است.

پایدار ادامه داد: در این مراکز اقدامات روانشناختی، تماس با خانواده، مباحث مربوط به ادامه درمان و اشتغال آنها پیگیری شده است؛ البته نه به صورت کامل و تا حدودی این بررسی ها جامع و مدیریت مورد شکل گرفته است.

معاونت پیشگیری سازمان بهزیستی استان کرمانشاه با عنوان اینکه گدایی توسط این افراد جهت مصرف و تهیه مواد مخدر می باشد، تشریح کرد: از دیگر اقدامات سازمان بهزیستی جهت مقابله با تکدی گری ساماندهی کودکان کار است که در این زمینه سازمان بهزیستی نیز توانسته بخش عمده ای از کودکان کار را تحت پوشش قرار دهد.

پایدار تصریح کرد: در تکدی گری توسط زنان با بررسی علت شناسی این افراد متوجه شده ایم بخشی از آنها دارای بیماری روانی مزمن و عمیقی هستند که به واسطه این بیماری به سوی گدایی روی آورده اند.

معاونت پیشگیری سازمان بهزیستی استان کرمانشاه از دیگر اقدامات انجام شده در این مرکز را ساماندهی افراد دارای بیماری روانی اعلام کرد.

وی اقدامات صورت گرفته در بحث دیگر سازمان بهزیستی را مربوط به معلولین دانست، و خاطر نشان کرد: بخشی از آنها به مراکز بهزیستی ارجاع داده شده و تحت پوشش قرار می گیرند، بنابراین آنچه که از وضعیت متکدیان به سازمان بهزیستی مرتبط بوده است، در همین راستا تمام تلاش ها در قالب طرح های مختلف برای ساماندهی معتادین متجاهر، کودکان کار، ساماندهی بیماران روان و ساماندهی معلولین اقدام های لازم صورت گرفته است.

پایدار عنوان کرد: در زمینه تکدی گری و کمک به این افراد در تحقیقات کشوری از سطح اجتماع، دلایل کمک مردم به این متکدیان بررسی شده است که بخش زیادی از ادعاهای این متکدیان بر مبنای بیماری، معلولیت و یا فقر ساختگی است.

وی با اعلام اینکه بیش از نیمی از متکدیان ادعاهای ساختگی دارند، افزود: بخش قابل توجهی از این معتادین به شکل سازمان یافته هستند.

این مسئول ادامه داد: بر همین اساس آنهایی که این افراد را سازماندهی می کنند و افرادی که به فکر تکدی‌گری می‌افتند از باورهایی که در سطح جامعه و احساساتی که نسبت به متکدیان هست سوء استفاده می‌کنند.

وی با عنوان این که بخش عمده‌ای از متکدیان وضع مالی داخلی نابسامان، معلولیت و بیماری جسمی صعب العلاج هم ندارند، گفت: این افراد از اعتماد مردم سوء استفاده می‌کنند.

پایدار افزود: یکی از دلایلی که مردم به این افراد کمک می‌کنند اصرار و درخواست این افراد است.

وی دلیل دیگر کمک به این افراد را احساس مسئولیت اجتماعی مردم نسبت به فقرا عنوان کرد، و ادامه داد: بخش دیگری از کمک کنندگان در قالب نذر یا صدقه به افراد متکدی کمک می کنند.

معاونت پیشگیری سازمان بهزیستی استان کرمانشاه تاکید کرد: بیش از ۶۰ درصد افراد متکدی ادای افراد با بیماری‌ صعب‌العلاج، فقیر و ناتوان را دارند که واقعاً صحت ندارد.

پایدار تصریح کرد: بخش دیگری از مردم کمک به این افراد را وظیفه شرعی خود دانسته که به فقرا و افراد مستمند کمک کنند.

این مسول گفت: بیش از نیمی از متکدیان به شکل غیر واقعی تکدی گری می کنند، و نقش افراد این چنینی را بازی می کنند از باورهای انسانی و شرعی سوء استفاده می‌کنند که باید در این زمینه مانند برخی از استان های موفق کشور آگاهی هایی در این زمینه به مردم داده شود. تا شاهد تغییراتی در زمینه بافت اجتماعی و زمینه‌های ایجاد تکدی گری در قالب باورهای اجتماعی باشیم.

وی افزود: باید در زمینه‌های سطح مهاجرت، اشتغال، افزایش سطح سواد و پوشش های حمایتی اقدامات جدی صورت بگیرد.

معاونت پیشگیری سازمان بهزیستی استان کرمانشاه عنوان کرد: در بسیاری از نقاط کشور سن تکدیگری که میانگین آن حدود ۵۰ سال بوده در حال کاهش است که استان کرمانشاه نیز از این امر مستثنی نیست.

وی ادامه داد: متوجه شدیم که عمده افراد متکدی حدود ۷۰ درصد از آنها تحصیلات پایینی دارند و همین طور به همین تعداد و درصد مهارت شغلی خاصی ندارند.

پایدار گفت: براساس بررسی ها تنها ۱۳ درصد از افراد متکدی بیماری جسمانی داشته اند.

انتهای پیام/*

نظرات
در پاسخ نظر
برگزیده
پربیننده‌ترین‌ها