لطفاً کمی صبر کنید...

یک جامعه شناس در گفتگو با ادوار خبر: فراموش کردن خدمات عمومی موجب طرد شدن قشر ضعیف جامعه می شود

شناسه خبر: 82858 سرویس: اﺟﺘﻤﺎﻋﯽ

یک دانشجوی رشته دکترای جامعه شناسی گفت: فراموش کردن خدمات عمومی موجب طرد شدن قشر ضعیف جامعه می شود. بخش دوم/ امید منصوری دانشجوی رشته دکترای جامعه شناسی در گفتگو با خبرنگار ادوار خبر، گفت: اگر فضای سیاست گذاری بر جامعه شناسی حاکم بود، باید هرچیزی را بصورت کلی می دیدیم، چون نمی توانیم عمران را […]

یک دانشجوی رشته دکترای جامعه شناسی گفت: فراموش کردن خدمات عمومی موجب طرد شدن قشر ضعیف جامعه می شود.

بخش دوم/ امید منصوری دانشجوی رشته دکترای جامعه شناسی در گفتگو با خبرنگار ادوار خبر، گفت: اگر فضای سیاست گذاری بر جامعه شناسی حاکم بود، باید هرچیزی را بصورت کلی می دیدیم، چون نمی توانیم عمران را بیرون از فضای سیاستگذاری فرهنگی ببینیم.

وی افزود: مثلا زمانی که شما ساختمانی را می سازید که در آن فرهنگ نباشد چه اتفاقی خواهد؟ نتیجه آن متروک شدن مسکن مهرها است. جامعه شناس می گوید امر اجتماعی کلی است تمام اجزا مرتبط هستند و نمی توان بر اساس تخصص به آن نگاه کرد. زیرا در زندگی اجتماعی باید نمود پیدا کند.

منصوری ادامه داد: جامعه‌شناسی می‌گوید که زیر گذر و رو گذر فضای شهر را نابود می کند اما دیدگاه شهردار برای کم کردن بارترافیکی است.

این جامعه شناس تصریح کرد: جامعه شناسی در واقع به دنبال یک نوع عدالت اجتماعی می باشد و می گوید باید شرایطی را فراهم کنیم که عدالت اجتماعی ممکن شود.

وی گفت: شهرداری به عنوان یک نهاد عمومی باید در خدمت مردم باشد، اما تمام خدمات خود را به سمت خصوصی سازی پیش برده است.

منصوری با عنوان اینکه خصوصی سازی در فضای شهری صورت گرفته است، افزود: سالیان سال است که این اتفاق رخ داده است، اتفاقی که بخش دولتی کیفیت را پایین آورده است تا بگوید بخش خصوصی کار بهتری انجام می‌دهد.

وی ادامه داد: این دوگانی دولتی و بخش خصوصی موجب متروک ماندن بخش عمومی شده است. دولت یک وظیفه عمومی هم دارد و وقتی کار خود را انجام می‌دهد بودجه را با خصوصی سازی از بین می برد.

این دانشجوی رشته دکترای جامعه شناسی اظهار داشت: شهرداری ها به سمت متابولیسم سرمایه پیش رفته اند که به معنای گردش سرمایه است. اما این سرمایه در گردش در مکان هایی مانند گلستان، نوبهار و سایر مکان های با اقشار ثروتمند انباشته می‌شود.

منصوری افزود: گردش سرمایه در مناطق ثروتمند موجب شکاف اجتماعی می شو که از سوی دیگر مناطق حاشیه نشینی مانند، جعفرآباد، ملاحسینی، آقاجان و … هیچ بهره ای از امکانات نبرده که نتیجه خصوصی سازی و فراموش کردن خدمات عمومی می باشد.

این دانشجوی رشته دکترای جامعه شناسی گفت: فراموش کردن خدمات عمومی موجب طرد شدن قشر ضعیف جامعه می شود.

انتهای پیام/*

نظرات
در پاسخ نظر
برگزیده
پربیننده‌ترین‌ها