لطفاً کمی صبر کنید...

محکوم شدن دیپلمات ایرانی در بلژیک به ۲۰ سال حبس

شناسه خبر: 80530 سرویس: سیاست

خبرگزاری فرانسه اعلام کرد «اسدالله اسدی» دیپلمات ایرانی در بلژیک در پرونده بمب‌گذاری حمله در فرانسه به ۲۰ سال زندان محکوم شد.  به گزارش ادوار خبر، به نقل از الجزیره، خبرگزاری فرانسه امروز (چهارشنبه) اعلام کرد حکم نهایی «اسدالله اسدی» دیپلمات ایرانی در بلژیک در پرونده طرح بمب‌گذاری در فرانسه صادر شد. دادگاه آنتورپ بلژیک […]

خبرگزاری فرانسه اعلام کرد «اسدالله اسدی» دیپلمات ایرانی در بلژیک در پرونده بمب‌گذاری حمله در فرانسه به ۲۰ سال زندان محکوم شد.

 به گزارش ادوار خبر، به نقل از الجزیره، خبرگزاری فرانسه امروز (چهارشنبه) اعلام کرد حکم نهایی «اسدالله اسدی» دیپلمات ایرانی در بلژیک در پرونده طرح بمب‌گذاری در فرانسه صادر شد.

دادگاه آنتورپ بلژیک «اسدالله اسدی» دیپلمات ایرانی بازداشت شده در بلژیک را به اتهام برنامه ریزی در پرونده طرح بمب‌گذاری در فرانسه در سال۲۰۱۸ ، به ۲۰ سال زندان محکوم کرد.

دیپلمات ایرانی از سوی کشور‌های غربی به برنامه‌ریزی برای بمب‌گذاری در گردهمایی منافقین در سال ۲۰۱۸ متهم و به صورت غیرقانونی بازداشت شد.

دادگاه بلژیک در بهمن ماه سال گذشته نیز اعلام کرد که خواهان حداکثر محکومیت زندان برای دیپلمات کشورمان به مدت ۲۰ سال به ادعای تلاش تروریستی برای کشتار و شرکت وی در فعالیت‌های یک گروه تروریستی شده هستند.

اسد الله اسدی از شهادت در جلسه دادگاه به دلیل داشتن مصونیت دیپلماتیک، در سال گذشته خودداری کرد؛ اما دادگاه بلژیک مصونیت دیپلماتیک وی را نپذیرفت.

وزارت خارجه ایران بار‌ها اعلام کرده است، تمامی مراحل بازداشت آقای اسدی، فرآیند قضایی و صدور حکم اخیر، غیر قانونی و نقض آشکار موازین حقوق بین الملل، به ویژه کنوانسیون ۱۹۶۱ وین در خصوص روابط دیپلماتیک بوده و جمهوری اسلامی ایران آن را به هیچ عنوان به رسمیت نمی‌شناسد.

به گفته وزارت خارجه ایران، متاسفانه بلژیک و برخی کشور‌های اروپایی، تحت تاثیر فضاسازی معاندانه گروهک تروریستی منافقین در خاک اروپا، به چنین اقدام غیر قانونی و غیر قابل توجیهی دست زده اند.

جمهوری اسلامی ایران حق خود را برای توسل به همه راه‌های حقوقی و دیپلماتیک ممکن جهت احقاق حقوق آقای اسدالله اسدی از جمله شرایط غیر انسانی که آقای اسدی در دوران بازداشت در آلمان و بلژیک با آن مواجه بوده و پاسخگو نمودن دولت‌هایی که تعهدات بین المللی خود را نقض نموده اند محفوظ می‌داند.

انتهای پیام/*

نظرات
در پاسخ نظر
برگزیده
پربیننده‌ترین‌ها