لطفاً کمی صبر کنید...

تصویب منطقه آزاد تجاری قصرشیرین در مجمع تشخیص مصلحت نظام

شناسه خبر: 80534 سرویس: اﻗﺘﺼﺎﺩﯼ

استاندار کرمانشاه اعلام کرد: منطقه آزاد تجاری قصرشیرین در مجمع تشخیص مصلحت نظام تصویب شد و تحقق این مهم زمینه ساز شکوفایی و تحول اقتصادی منطقه است. به گزارش ادوار خبر، به نقل از پایگاه اطلاع رسانی استانداری کرمانشاه؛ « هوشنگ بازوند» در گفت و گویی با خبر زاگرس با اشاره به قابلیت های ویژه […]

استاندار کرمانشاه اعلام کرد: منطقه آزاد تجاری قصرشیرین در مجمع تشخیص مصلحت نظام تصویب شد و تحقق این مهم زمینه ساز شکوفایی و تحول اقتصادی منطقه است.

به گزارش ادوار خبر، به نقل از پایگاه اطلاع رسانی استانداری کرمانشاه؛ « هوشنگ بازوند» در گفت و گویی با خبر زاگرس با اشاره به قابلیت های ویژه استان کرمانشاه برای تداوم مسیر شکوفایی و بالندگی اقتصادی گفت: خوشبختانه بعد از چهار سال پیگیری مستمر منطقه آزاد تجاری قصرشیرین امروز ( ۱۵ اردیبهشت) در جلسه مجمع تشخیص مصلحت نظام تصویب و فرصتی مطلوب برای پیشبرد برنامه های اقتصادی و توسعه ای استان فراهم شد.

استاندار کرمانشاه افزود: امروز پس از بحث و تبادل نظرکارشناسی اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام و بررسی گزارش های کمیسیون اقتصادی مجمع و اخذ نظرات تعدادی از نمایندگان مجلس حاضر در جلسه، ایجاد منطقه آزاد تجاری قصرشیرین به تصویب رسید که به یقین در رشد و توسعه اقتصادی و رونق معیشت مرزنشینان بسیار موثر باشد.

در جلسه امروز مجمع تشخیص مصلحت نظام، پس از بحث و تبادل نظرکارشناسی اعضای مجمع و بررسی گزارش های کمیسیون اقتصادی مجمع و اخذ نظرات تعدادی از نمایندگان مجلس حاضر در جلسه، ایجاد ۱۳ منطقه ویژه اقتصادی و هفت منطقه آزاد تجاری به تصویب رسید که از حسن نیت اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام قدردانی می کنیم.

دولت در تیر ۱۳۹۵ لایحه ایجاد هشت منطقه آزاد تجاری در استان‌های گلستان (اینچه برون)، ایلام (مهران)، اردبیل (اردبیل)، سیستان و بلوچستان (سیستان)، کردستان (بانه، مریوان)، هرمزگان (جاسک)، بوشهر (بوشهر)، کرمانشاه (قصرشیرین) را به مجلس فرستاد و گرچه در آنجا تصویب شد اما با مخالفت شورای نگهبان به مجمع تشخیص مصلحت رفت.

در نهایت صبح امروز اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام با قرار گرفتن قصرشیرین به عنوان منطقه آزاد تجاری موافقت کردند.

قصرشیرین که پیش از این به عنوان منطقه ویژه اقتصادی مطرح بود، بیش از ۲۷ هزار نفر جمعیت و ۱۸۶کیلومتر مرز با عراق دارد که در امتداد این مرزها ۲ مرز خسروی و پرویزخان دارد.

بر اساس آخرین آمار ها بیش از نیمی از صادرات سالانه ایران به عراق از مرزهای استان کرمانشاه و قصرشیرین انجام می شود، رقمی که با تکمیل زیرساخت های مرزی و حذف برخی قوانین دست و پاگیر، استعداد یک جهش بلند و چندبرابری را دارد.

به گفته کارشناسان اقتصادی، از جمله مزیت‌های منحصر به‌ فرد قصرشیرین نسبت به سایر مناطق، تکمیل خط ریلی کرمانشاه به قصرشیرین طی سه یا چهار سال آینده سپس اتصال آن به راه آهن عراق و بندر لاذقیه سوریه است؛ همچنین فاصله مناسب قصرشیرین با مرکز ایران و عراق و ارتباط هم‌زمان و نزدیک با منطقه اقلیم کردستان و دولت مرکزی عراق از دیگر مزیت های آن است.

انتهای پیام/*

نظرات
در پاسخ نظر
برگزیده
پربیننده‌ترین‌ها