لطفاً کمی صبر کنید...

کمین کردن ویروس جهش یافته آفریقایی

شناسه خبر: 80338 سرویس: اﺟﺘﻤﺎﻋﯽ، اﺳﺘﺎﻧﻬﺎ

فرمانده ستاد عملیات مقابله با کرونا در کلانشهر تهران اعلام کرد: ویروس جهش یافته آفریقایی در کمین است و باید از این ویروس مراقبت نکرد و اجازه ندهیم این ویروس در کشور جولان دهد. به گزارش ادوار خبر، علیرضا زالی عصر دوشنبه در پنجمین جلسه ستاد مقابله با کرونا استان تهران اظهار داشت: ویروس های […]

فرمانده ستاد عملیات مقابله با کرونا در کلانشهر تهران اعلام کرد: ویروس جهش یافته آفریقایی در کمین است و باید از این ویروس مراقبت نکرد و اجازه ندهیم این ویروس در کشور جولان دهد.

به گزارش ادوار خبر، علیرضا زالی عصر دوشنبه در پنجمین جلسه ستاد مقابله با کرونا استان تهران اظهار داشت: ویروس های جهش یافته در هنگام ورود بین ۱۰ تا ۱۵ روز پنهان است و پس از این مدت خود را نشان می دهند.

وی افزود: خیز چهارم بدلیل ورود ویروس انگلیسی در کشور ایجاد شد و ممکن است همین سناریو برای ویروس آفریقایی و هندی تکرار شود که البته ویروس آفریقایی به مراتب مهلک تر از ویروس هندی است.

زالی با اشاره به اینکه در تهران ظرف روزهای آینده انتظار فراز و فرود در آمار شیوع کرونا وجود دارد، گفت: پیش بینی می کنیم تا اواسط هفته آینده این فراز و فرود در آمارها ادامه داشته باشد و بی تردید نوسان در تهران زیاد است و پیش بینی ها نشان می دهد که اتفاقاتی که در خوزستان تجربه کردیم و مکانیزمی که پیاده شد، ممکن است برای تهران نیز تکرار شود.

وی ادامه داد: در حال حاضر در استان تهران ۸۳۲۴ بیمار بستری وجود دارد که از این تعداد  ۲۰۹۵بیمار در بخش مراقبت های ویژه بستری هستند که ظرف ۲۴ ساعت گذشته در استان تهران ۱۴۶۰ بیمار بستری شده اند که از این تعداد ۲۰۵ نفر در بخش مراقبت های ویژه هستند که خوشبختانه با تلاش کادر درمان در ۲۴ ساعت گذشته ۱۳۴۰ بیمار نیز ترخیص شده اند.

فرمانده ستاد عملیات مقابله با کرونا در کلانشتهر تهران تاکید کرد: تا انتهای هفته ما با فراز و فرودهای آمار کرونا مواجه هستیم و پیش بینی می شود هر گونه تغییر مشخص از اواسط هفته آینده اتفاق بیفتد، در خیز چهارم امواج طوفانی به سمت کادر درمان و سلامت جاری شد که با تلاش آن ها توانستیم شرایط را مدیریت کنیم، تخت های بیمارستانی به شکل درستی توزیع شد تا شاهد ماندن بیماران در پشت بیمارستان ها نباشیم.

به گفته وی، انتظار داریم خیزهای بعدی با وجود ویروس های جهش یافته وجود داشته باشد، خیزهایی که در آینده نه چندان دور با ویروس های جدید قابل پیش بینی است.

زالی تاکید کرد: قطعا در ویروس های جدید سرایت پذیری افزایش پیدا می کند که به تبع آن بیمار بستری و فوتی ها نیز افزایش پیدا خواهد کرد که قطعا رعایت پروتکل ها و فاصله گذاری همچنان به عنوان بهترین شیوه برای پیشگیری از این بیماری قلمداد می شود.

وی اظهار داشت: درخواست مشخص ما در این شرایط واردات پیوسته و افزایش سرعت واردات واکسن به کشور و استان تهران است تا واکسیناسیون با سرعت بیشتری محقق شو و  آنچه که تاکنون با تلاش وزارت بهداشت وارد شده کفایت نمی کند.

به گفته زالی، این میزان واکسن کفایت نمی‌کند و بخش‌های زیادی از گروه‌ها درخطر هنوز نتوانستند واکسن دریافت کنند و با سرعت بخشیدن به واکسیناسیون ممکن است بتوانیم حفاظت نسبی را ایجاد کنیم.

پنجمین جلسه ستاد مقابله با کرونا استان تهران عصر امروز/دوشنبه به ریاست انوشیروان محسنی بندپی در محل استانداری برگزار شد.

منبع: ایرنا

انتهای پیام/*

نظرات
در پاسخ نظر
برگزیده
پربیننده‌ترین‌ها