لطفاً کمی صبر کنید...

۵۰۱ مورد نمونه برداری از محصولات کشاورزی کرمانشاه انجام شد

شناسه خبر: 79503 سرویس: اﺟﺘﻤﺎﻋﯽ

مدیر آزمایشگاه کنترل غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه گفت: سال گذشته ۵۰۱ مورد نمونه برداری از ۳۰ نوع محصول کشاورزی و باغی در استان کرمانشاه انجام شد که ۳۷۴ نمونه آن با استاندار‌ها مطابقت داشته است. به گزارش ادوار خبر، مدیر آزمایشگاه کنترل غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه گفت: از جمله […]

مدیر آزمایشگاه کنترل غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه گفت: سال گذشته ۵۰۱ مورد نمونه برداری از ۳۰ نوع محصول کشاورزی و باغی در استان کرمانشاه انجام شد که ۳۷۴ نمونه آن با استاندار‌ها مطابقت داشته است.

به گزارش ادوار خبر، مدیر آزمایشگاه کنترل غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه گفت: از جمله کالا‌های اساسی که مردم به صورت روزانه مصرف می‌کنند، محصولات کشاورزی و باغی است از این رو نظارت دقیق بر این محصولات کار بسیار حساس و دشواری است.

دکتر محمودی افزود: در این رابطه سال گذشته ۲۸۱ نمونه از محصولات کشاورزی و باغی استان از نظر سموم و آفات نباتی بررسی شد که از این تعداد ۲۵۶ نمونه منطبق با استاندار‌ها و ۲۵ نمونه با استاندارد‌ها انطباق نداشته است.

وی خاطرنشان کرد: همچنین برای کنترل فلزات سنگین در محصولات کشاورزی ۲۲۰ نمونه مورد بررسی قرار گرفت که ۲۱۱ مورد آن با استاندارد‌های کشوری منطبق بودند.

مدیر آزمایشگاه کنترل غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه اظهار داشت: علاوه بر برنامه‌های روتین پایش استانی، بر اساس برنامه‌های کشوری از قبیل PMS مواد غذایی و آرایشی وبهداشتی و PMQC دارو و مکمل‌های ورزشی، کالا‌ها از سطح عرضه نمونه برداری شده و برای انجام آزمایش به آِزمایشگاه کنترل غذا و دارو تحویل داده می‌شود.

محمودی افزود: در این آزمایشگاه بخش‌های مختلفی از جمله آزمایشگاه شیمی، آنالیز دستگاهی، بافت شناسی، میکروبی و آزمایشگاه دارو وجود دارد که آزمایشگاه‌های دارو و بافت شناسی کرمانشاه جزء بهترین آزمایشگاه‌های سطح کشور هستند.

وی یادآور شد: سال گذشته ۱۱ هزار و ۹۸۳ آزمون بر روی ۳ هزار و ۵۴۲ نمونه در آزمایشگاه کنترل غذا و دارو کرمانشاه انجام شد که از این تعداد آزمایش ۹ هزار و ۳۷۱ آزمون با استاندارد‌ها و ضوابط منطبق بوده است و ۲ هزار و ۶۱۲ مورد نیز عدم انطباق داشته اند.

محمودی خاطرنشان کرد: همچنین یکی از مواردی که پس از شیوع ویروس کرونا رواج یافت مصرف محلول‌های ضدعفونی کننده است که وظیفه نظارت بر کیفیت آن برعهده معاونت غذا و دارو است و در این رابطه ۲۸۳ نمونه به این آزمایشگاه تحویل داده شده که پس از آزمایش‌های لازم (۸۳۵ آزمون) ۶۲۴ آزمون آن با استاندارد‌های لازم منطبق و ۲۱۱ آزمون نیز نامنطبق اعلام شده است.

انتهای پیام/*

نظرات
در پاسخ نظر
برگزیده
پربیننده‌ترین‌ها