لطفاً کمی صبر کنید...

بررسی طرح تحقیق و تفحص از حقوق‌های نجومی در مجلس/ تخلف آشکار دولت ‌در واردات نهاده‌های کشاورزی

شناسه خبر: 78566 سرویس: اﻗﺘﺼﺎﺩﯼ

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس با اعلام اینکه سال گذشته ۸ میلیارد دلار برای واردات نهاده‌های دامی اختصاص یافت تاکید کرد: دولت باید تولید را جایگزین واردات نهاده‌های دامی کند. جبار کوچکی‌نژاد درباره آخرین وضعیت بررسی حقوق‌های نجومی اظهار داشت: طرح تحقیق و تفحص از حقوق‌های نجومی در دستور کار کمیسیون برنامه، بودجه […]

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس با اعلام اینکه سال گذشته ۸ میلیارد دلار برای واردات نهاده‌های دامی اختصاص یافت تاکید کرد: دولت باید تولید را جایگزین واردات نهاده‌های دامی کند.

جبار کوچکی‌نژاد درباره آخرین وضعیت بررسی حقوق‌های نجومی اظهار داشت: طرح تحقیق و تفحص از حقوق‌های نجومی در دستور کار کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس قرار گرفته و در هفته پیش رو در کمیسیون مورد بررسی قرار می‌گیرد.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس درباره اولویت کاری این کمیسیون در سال جدید افزود: روز سه‌شنبه جلسه‌ای با آقای نوبخت در مورد بررسی لایحه بودجه ۱۴۰۰ برگزار می‌شود و اولویت  کمیسیون  برنامه، بودجه و محاسبات مجلس نظارت بر بودجه و عملکرد بودجه سال ۱۴۰۰ است.

رئیس فراکسیون حمایت از محصولات استراتژیک کشاورزی و صنایع وابسته مجلس افزود: بیش‌از ۸۰ درصد نهاده‌های دامی مورد نیاز کشور از کشورهای دیگر وارد می‌شود و سعی ما بر این است که به جای خروج مقدار زیادی ارز برای واردات این نهاده‌ها، خود تولیدکننده باشیم.

 عضو کمیسیون برنامه‌، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: سال گذشته برای تأمین نهاده‌های دامی حدود ۸ میلیارد دلار با ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومان اختصاص یافت که رقم بالایی است و این مسئله بر روی قیمت‌ کالاها در بازار نیز اثرگذار بوده است.

 رئیس فراکسیون حمایت از محصولات استراتژیک کشاورزی و صنایع وابسته مجلس گفت: با وجود اینکه نهاده‌های دامی با ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی وارد می‌شود اما در عرضه کالاهایی مانند مرغ در بازار با افزایش قیمت چشمگیری مواجه هستیم که این بیانگر عدم تسلط دولت بر کنترل بازار است.

 نماینده مردم رشت و خمام در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در حال حاضر مشکل تأمین نهاده‌های دامی در کشور در کمیسیون کشاورزی و کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی در حال پیگیری و بررسی است.

کوچکی‌نژاد با اشاره به اینکه یکی از تخلفات دولت در حوزه نهاده‌های کشاورزی است گفت: طرح شکایت از دولت در مورد این تخلف در صحن مجلس رأی آورد و قطعاً برای پیگیری به قوه قضائیه ارجاع داده می‌شود تا افرادی که در بحث نهاده‌های کشاورزی مرتکب تخلف شدند مجازات شوند و مجلس نیز در این زمینه مصمم است.

 وی با اشاره به اینکه براساس نظر شورای اقتصاد نرخ خرید تضمینی برگ سبز چای برای برگ سبز درجه یک ۶ هزار و ۶۹۰ تومان و برای برگ سبز درجه دو ۴ هزار و۷۸۱ تومان تعیین شد افزود: در حوزه منابع این امر اشکالی در بودجه به‌وجود آمده بود و ۲۰۰ میلیارد تومان برای خرید تضمینی برگ سبز چای را در صندوق حمایت از چایکاران انتقال داده بودند.

 کوچکی‌نژاد ابراز داشت: این صندوق خصوصی بوده و اگر این مبلغ در آنجا می‌ماند در پرداخت برگ سبز چای با مشکل مواجه می‌شدیم که بنده نامه‌ای در این مورد به رییس مجلس نوشتم و این مبلغ را به ردیف مصوب سازمان چای برگرداندیم تا در خرید تضمینی برگ سبز چای با مشکل روبرو نباشیم.

 وی گفت: در حال حاضر ما با واردات بیش‌از اندازه دانه‌های روغنی و مواد خام روغن مواجه بوده و در این حوزه با مشکل روبرو هستیم و دولت باید نسبت به حمایت از کشت دانه‌های روغنی اهتمام داشته باشد تا زمینه تشویق کشاورزان دانه‌های روغنی اعم از کلزا و سویا فراهم شده و در این عرصه شاهد توسعه و رونق تولید باشیم.

 رئیس فراکسیون حمایت از محصولات استراتژیک کشاورزی و صنایع وابسته مجلس بیان کرد: در حال حاضر با توجه به اینکه در بحث ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی برای واردات با محدودیت مواجه هستیم و برای خودکفایی ناچاریم به سمت کشت دانه‌های روغنی برویم.

منبع: تسنیم

انتهای پیام/*

نظرات
در پاسخ نظر
برگزیده
پربیننده‌ترین‌ها