لطفاً کمی صبر کنید...

نوبخت:‌ بزودی راه‌آهن زاهدان ـ خاش افتتاح می‌شود‌

شناسه خبر: 78177 سرویس: اﺳﺘﺎﻧﻬﺎ، اﻗﺘﺼﺎﺩﯼ

رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: راه‌آهن زاهدان ـ خاش به عنوان یک بخش مهم از پروژه احداث خط آهن چابهار ـ زاهدان به زودی افتتاح می‌شود. به گزارش ادوار خبر، محمدباقر نوبخت صبح امروز در جریان سفر به سیستان و بلوچستان در جمع خبرنگاران اظهار داشت: راه‌آهن زاهدان ـ خاش به عنوان یک بخش […]

رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: راه‌آهن زاهدان ـ خاش به عنوان یک بخش مهم از پروژه احداث خط آهن چابهار ـ زاهدان به زودی افتتاح می‌شود.

به گزارش ادوار خبر، محمدباقر نوبخت صبح امروز در جریان سفر به سیستان و بلوچستان در جمع خبرنگاران اظهار داشت: راه‌آهن زاهدان ـ خاش به عنوان یک بخش مهم از پروژه احداث خط آهن چابهار ـ زاهدان به زودی افتتاح می‌شود.

رئیس سازمان برنامه و بودجه با اشاره به اینکه راه‌آهن چابهار ـ زاهدان یک پروژه مهم زیربنایی برای استان سیستان و بلوچستان و کشور محسوب می‌شود، گفت: در ماه‌های پایانی دولت تلاش داریم همه تعهداتی که به مردم شریف سیستان و بلوچستان داریم محقق شود.

وی با اشاره به اینکه  بررسی آخرین وضعیت پروژه‌های سیستان و بلوچستان جزو برنامه‌های سفر یک روزه وی به این استان است، ادامه داد: در حال حاضر حدود ۴۶ پروژه به ارزش ۵۷۰۰ میلیارد ریال در سیستان و بلوچستان در حال اجراست که به زودی به اتمام می‌رسند.

 افتتاح همزمان  یک هزار واحد مسکن مددجویان کمیته امداد امام خمینی(ره)  و چهار هزار و ۷۰۰ واحد مسکن بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در دو روستای زابل از برنامه‌های سفر محمدباقر نوبخت به سیستان و بلوچستان است. همچنین افتتاح ساختمان فرمانداری شهرستان‌های نیمروز و فنوج، مجتمع آموزشی، فرهنگی و ورزشی بانوان شهرستان نیمروز و هامون و پل افضل‌آباد از دیگر برنامه‌های این سفر است. رئیس سازمان برنامه و بودجه در این سفر از راه آهن زاهدان- خاش و خاش- ایرانشهر به صورت هوایی بازدید و در ادامه  این سفر از حاشیه شهر زاهدان دیدن خواهد کرد.

پروژه راه‌آهن چابهار- زاهدان- سرخس یکی از طرح‌های مهم ملی در حال اجرا در سیستان و بلوچستان است که تکمیل و راه‌اندازی آن تحولات چشمگیری در ارتباطات تجاری کشورهای مختلف و توسعه و پیشرفت استان‌های جنوب شرق کشور ایجاد می‌کند.

خط ریلی چابهار- سرخس به صورت یک خطه و برای جا به جایی کالا و مسافر در حال ساخت بوده این خط ریلی ۹۰ درصد برای جا به جایی کالا و حدود ۱۰ درصد برای مسافر پیش‌بینی شده است. مسیر اصلی این خط ریلی از چابهار به زاهدان به طول ۶۱۰ کیلومتر سال ۱۳۸۹ کلنگ‌زنی شد و از سال ۱۳۹۲ به طور جدی درحال اجراست.

این خط ریلی از دروازه شرقی اسکله شهید بهشتی چابهار آغاز و با عبور از شهرستان‌های کنارک، نیکشهر، ایرانشهر و خاش در نهایت به زاهدان متصل شده و پس از آن برای ارتباط با کشورهای آسیای میانه به سرخس متصل می‌شود.

از اهداف اصلی این خط ایجاد کریدور ریلی شرق کشور، اتصال بندر تجاری، ترانزیتی، اقتصادی و گردشگری چابهار به شبکه ریلی کشور و کشورهای آسیای میانه، کمک به توسعه سواحل مکران، ایجاد بستر مناسب برای توسعه و رشد اقتصادی سیستان و بلوچستان و اتصال کشورهای آسیای میانه و افغانستان به آب‌های آزاد است.

راه ‌آهن چابهار- زاهدان- میلک- سرخس به عنوان اصلی‌ترین اولویت زیرساختی شرق کشور علاوه‌بر کسب منافع ملی حاصل از درآمدهای ترانزیتی، تاثیر مستقیمی بر اشتغالزایی و پیشرفت اقتصادی این نقطه از ایران اسلامی خواهد داشت.

ایجاد زیرساخت ریلی سبب دسترسی بهتر به معادن غنی استان شده و بهره‌برداری از آن‌ها را مقرون به صرفه می‌کند، علاوه بر این مقدمات لازم برای سرمایه‌گذاری در زمینه فعالسازی ظرفیت معادن غنی شرق کشور فراهم می‌شود.

منبع: تسنیم

انتهای پیام/*

نظرات
در پاسخ نظر
برگزیده
پربیننده‌ترین‌ها