لطفاً کمی صبر کنید...

‍ ‍دو رقمی شدن پیوند هاپلو در کرمانشاه

شناسه خبر: 76133 سرویس: اﺳﺘﺎﻧﻬﺎ

مسئول بخش پیوند مغز استخوان بیمارستان امام رضا (ع) کرمانشاه عنوان کرد: تعداد پیوندهای هاپلو در بخش پیوند مغز استخوان این بیمارستان به عدد ۱۱ رسید. دکتر پاینده مسئول بخش پیوند مغز استخوان بیمارستان امام رضا (ع) کرمانشاه عنوان کرد: این نوع پیوند از سال ۹۷ شروع شده و امسال ۶ پیوند از این نوع […]

مسئول بخش پیوند مغز استخوان بیمارستان امام رضا (ع) کرمانشاه عنوان کرد: تعداد پیوندهای هاپلو در بخش پیوند مغز استخوان این بیمارستان به عدد ۱۱ رسید.

دکتر پاینده مسئول بخش پیوند مغز استخوان بیمارستان امام رضا (ع) کرمانشاه عنوان کرد: این نوع پیوند از سال ۹۷ شروع شده و امسال ۶ پیوند از این نوع با موفقیت انجام شده است.

وی افزود: پیوند هاپلو نوعی از پیوند مغز استخوان است که سیستم ایمنی دهنده و گیرنده علیه همدیگر وارد واکنش قوی ایمنی می شوند و بدین علت انجام این نوع پیوند، کاری بسیار دشوار است.

پاینده ادامه داد: در گروه اطفال اما برای اولین بار کودک ۱۳ ساله (پسر) با تشخیص AML تحت پیوند آلوژن از نوع هاپلو قرار گرفت که پس از ۱۱ روز که از پیوند گذشت، پیوند را پذیرفت.

مسئول بخش پیوند مغز استخوان بیمارستان امام رضا (ع) کرمانشاه اظهار داشت: همچنین بیمار ۲۴ ساله (مرد) با آنمی آپلاستیک تحت پیوند آلوژن از نوع هاپلو قرار گرفت که او پیوند را از مادرش دریافت کرد.

وی گفت: پیوند هاپلو تا پیش از این در بیمارانی که دارای لوسمی (سرطان خون) بودند انجام گرفته بود اما این بیمار، دچار آنمی آپلاستیک (نوعی از کم خونی که در آن مغز استخوان سلول های جدید خونی به اندازه کافی تولید نمی‌کند) بوده و بدن او ۱۲ روز پس از پیوند، پیوند را پذیرفت.

پاینده خاطر نشان کرد: پیوند هاپلو برای بیماران این امکان را فراهم می آورد که دیگر جهت پیدا کردن دهنده مناسب با مشکل مواجه نباشیم و از والدین یا فرزندان در هر حالتی پیوند آلوژن را انجام دهیم.

وی افزود: تامین مالی مناسب داروهای مورد نیاز از وظایف مسئولین امور درمان استان است که امیدواریم که بیش از مورد توجه آنها قرار گیرد تا مرکز پیوند کرمانشاه که مسئولیت خدمات رسانی به پنج استان را برعهده دارد با محدودیت‌ مواجه نشود.

با انجام این تعداد پیوند هاپلو در کنار مراکز مهمی همچون بیمارستان شریعتی تهران قرار داریم و امیدواریم در این زمینه در آینده خدمات بیشتری به مردم منطقه غرب کشور ارائه دهیم.

انتهای پیام/*

نظرات
در پاسخ نظر
برگزیده
پربیننده‌ترین‌ها